reklama

Frida Kahlo - ikona mexického maliarstva

Frida Kahlo. Pre niekoho len jedna spomedzi mnohých umelkýň 20. storočia. Pre ďalších možno celkom neznáma žena....No nájdu sa aj takí, ktorí ju z rôznych dôvodov obdivujú. Dôvodov na to sa dá nájsť veľa – jej jedinečná a nezameniteľná tvorba, politická angažovanosť, či jej neuveriteľná vnútorná sila a odhodlanie kráčať ďalej, hoci život jej neustále hádzal pod nohy nové polená.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Narodila sa 6.júla 1907 v mexickom Coyoacáne. Po prekonaní detskej obrny jej zostala ľahko pokrivená a deformovaná pravá noha. Tento defekt ukrývala za pánske nohavice, neskôr za typické mexické sukne. Ako jedno z mála dievčat navštevuje školu Escuela Nacional Preparatoria, kde sa má pripraviť na štúdium medicíny. Bola členkou skupiny Cachuchas, ktorú tvorili prívrženci národne socialistických ideí vtedajšieho ministra kultúry Josého Vasconcelosa. Navštevovala hodiny kreslenia, jej otec ju zasväcoval do tajov fotografovania....

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jednoducho povedané – napriek svojmu hendikepu si užívala naplno každú minútu svojho života. Až pokým.....sa autobus nezrazil s električkou a spomedzi mŕtvych a ranených vytiahli Fridu. S polámanými nohami chrbticou a panvou, s rozdrveným chodidlom. S telom prebodnutým oceľovou tyčou...

Pre niekoho by to znamenal koniec. No Frida sa postupom času dokázala pozviechať a dokonca začať chodiť. Po troch mesiacoch boja o život, ktoré strávila pripútaná na lôžko sa zdalo, že je z najhoršieho vonku. Naďalej však trpela bolesťami chrbtice a pravej nohy. Život jej tiež znepríjemňoval neustály pocit únavy. Z tohto dôvodu musela 9 nasledujúcich mesiacov nosiť sadrové korzety. Keďže jej pohyb bol značne obmedzený, začala hľadať únik z tvrdej reality v maľovaní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A práve to bol začiatok maliarskej kariéry Fridy Kahlo. Jednu tretinu jej diel tvoria autoportréty. Medzi nimi sú badateľné len drobné rozdiely. Frida z nich na nás hľadí s tvárou premenenou na akúsi masku, na ktorej sú len ťažko rozpoznateľné nejaké pocity.

Zlom nielen v jej umeleckej dráhe ale aj v osobnom živote nastal v roku 1928. Chce vedieť, či má zmysel aby v maľovaní pokračovala. Preto sa stretáva s „najslávnejším zo slávnych“ – Diegom Riverom, ktorý jej má poskytnúť objektívny názor na jej tvorbu. Zainteresovaní však vedia, že vzťah medzi Diegom a Fridou nezostal len na profesionálnej úrovni, ale že o rok neskôr uzavreli manželstvo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ich vzťah pripomínal horskú dráhu. Raz sa milovali inokedy nenávideli. Okrem lásky a sexu ich spájala tiež rovnaká idea – obaja boli členmi PCM (Komunistickej strany Mexika). Ich manželstvu neprospievali ani Diegove časté nevery, ani Fridina neschopnosť donosiť dieťa. V roku 1930 dostáva Diego zákazku v USA a spoločne s Fridou sa sťahujú do San Francisca, neskôr do Detroitu, až napokon sa usadili v New Yorku. Fride sa ale život v USA nepáčil a túžila sa vrátiť späť do rodného Mexika. Napokon sa v roku 1933 sťahujú späť, tu však nadviaže Diego milostný pomer s Fridinou sestrou Cristinou a napokon sa s Fridou rozvádzajú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšie „osudové“ stretnutie v jej živote nastalo v roku 1938. Práve v tomto roku prichádza do Mexika „otec francúzskeho surrealizmu“ André Breton. S jeho pomocou usporadúva Frida svoju prvú samostatnú výstavu v New Yorku a neskôr v Paríži, kde jej diela obdivujú aj takí umelci ako Salvador Dalí či Pablo Piccaso.

Fridin sen bol však iný – chce výstavu vo svojej rodnej krajine...Táto túžba sa jej splní až v roku 1953 a ona sa na nej môže zúčastniť len na lôžku, jej zdravotný stav prinútil lekárov amputovať jej nohu. Neskôr ochorela na zápal pľúc, no napriek tomu sa ešte zúčastnila na demonštrácii proti severoamerickej intervencii v Guatemale. Zomrela 13. júla 1954.

O 4 roky neskôr sa Diegovou zásluhou otvára Múzeum Fridy Kahlo venované mexickému ľudu.

Fridin život bol teda pestrý, vzrušujúci a plnohodnotný. Zanechala po sebe fantastické diela vzťahujúce sa predovšetkým k mexickému ľudovému umeniu. Spája sa v nich skutočnosť s fanztáziou, ktoré navzájom nepôsobia rušivo, ale naopak jedna dopĺňa druhú. Záverom mi nedá nespomenúť, že v týchto dňoch si pripomíname 53. výročie Fridinej smrti a 100. výročie jej narodenia...  

Petra Slimáková

Petra Slimáková

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu